Srpskim veslačima srebro i bronza na Svetskom kupu

Na prvom ovogodišnjem Svetskom kupu, koji je 9. i 10. maja 2015. održan na Bledu, dubl skul Marko Marjanović, Aleksandar Filipović osvojio srebrno, a četverac bez kormilara Veselin Savić, Dušan Bogičević, Nikola Stojić, Radoje Đerić bronzano odličje. Iva Obradović šesta u ženskom skifu

Srpska veslačka reprezentacija bila je odlična na prvom ovogodišnjem Svetskom kupu koji je 9. i 10. maja 2015. održan na Bledu. Osvojena su dva odličja, po jedno srebrno i bronzano. Do vicešampionske titule u Sloveniji stigao je dubl skul Marko Marjanović, Aleksandar Filipović. U finalu naš čamac, koji vesla u ovom sastavu od 2012, zauzeo je drugo mesto s vremenom 6:16,72. Trijumfovala je nemačka posada Haker, Kruger s 6:12,98, dok je bronza pripala Česima Pločeku i Jirki (6:20,56). Četvrto mesto pripalo je posadi Bugarske (6:23,96), peto čamcu Španije (6:25,02), a šesto Nemačkoj (6:25,30). Marjanović i Filipović su od početka trke izbili na drugu poziciju koji su čuvali do kraja.

Četverac bez kormilara Veselin Savić, Dušan Bogičević, Nikola Stojić, Radoje Đerić na svom prvom zvaničnom takmičenju u ovom sastavu došao je bronze. U finalu ove discipline naš teški četverac je zabeležio vreme od 6:07,63 i tako za dlaku ostao bez srebrnog odličja, koje je pripalo posadi Španije Kanaleho, Garsija Kortes, Garsija Ordonez, Guzman del Kastiljo (6:07,39). Zlato je osvojila Belorusija u sastavu Mihal, Šarlap, Lialin, Paševič(6:04,90), dok su daleko iza pobedničke trojke ostali čamci Francuske (6:10,33), Nemačke (6:13,00) i Poljske (6:28,38). U tek svojoj drugoj trci (prethodna bila kvalifikacije na Bledu) novi četverac Srbije je silovito startovao. Posle prvih 1.000 metara držao je čelnu poziciju. Ipak, u narednih 500 metara pretekla ga je posada Belorusije, a u poslednjih desetak metara i čamac Španije koji je sa svega 24 stotinke prednosti prošao kroz cilj ispred našeg čamca.

Iva Obradović je zauzela šesto mesto u finalu skifa s vremenom 7:58,21. Medalje su osvojile Karsen iz Belorusije (7:39,66), Knapkova iz Češke (7:41,74) i njena sunarodnica Karsten () i Kukta iz Belorusije (7:42,37). Četvrti je bio čamac Kine (7:45,64), a peti čamac Austrije (7:47,28).

– Sa tri finala i dve medalje možemo da budemo zadovoljni nastupom srpske veslačke reprezentacije na Svetskom kupu na Bledu. Za 19 dana očekuje nas Evropsko prvenstvo za seniore u Poznanju i trudićemo se da to vreme iskoristimo na najbolji način i da maksimalno spremno dočekamo ovo takmičenje – kaže se u saopštenju stručnog štaba veslačke reprezentacije Srbije.

Ljiljana Jošić je takmičenje u skifu završila na 11. mestu. Naša juniorka, koja se od prošle subote nalazi na Bledu u sklopu Razvojnog kampa Svetske veslačke federacije (FISA) i koja je u petak osvojila bronzu na Bledskoj internacionalnoj regati, uvodonom takmičenju za Svetski kup, u B finalu je s vremenom 8:12,43 zauzela peto mesto. Ispred naše 18-godišnje takmičarke kroz cilj su prošli čamci Švajcarske (7:37,72), Austrije (7:49,91), Belgije (7:54,32) i Bugarske (8:04,75), dok je Katar bio šesti (8:26,80). Mlađi senior, 21-godišnji Petar Jovanović je u B finalu skifa za lake veslače zauzeo šesto mesto s vremenom 7:45,63. U ovoj trci prvo mesto je pripalo čamcu Hrvatske (7:18,39), drugo čamcu Belgije (7:20,32), treće čamcu Portugalije (7:22,31), četvrta je bila Slovenija (7:25,56), a peti Alžir (7:25,96).

Inače, Svetski kup na Bledu je bilo poslednje takmičenje pred Evropsko prvenstvo koje će se krajem maja održati u Poznanju i na kojem će Srbiju predstavljati šest posada. Pored teškog četverca Savić, Bogičević, Stojić, Đerić dubl skula Marajanović, Filipović, dubl skula za lake veslače Stanojević, Jošić, koji ne Bledu nije prošao kvalifikacije, i ženskog skifa Obradović koji su se ogledali na Bledu u Poljskoj će nastupiti i Nenad Beđik i Miloš Vasić u dvojcu bez kormilara i Andrija Šljukić u skifu.